Určitě se najde několik jedinců, kteří s tímto tvrzením nebudou souhlasit, ale obecně platí, že belgická piva jsou nejlepší na světě.
Belgie je epicentrum piva již od středověku. Pro Belgičana znamená pivo to samé, co pro Francouze víno. V Belgii se vyrábí obrovské množství piv a různých pivních speciálů. ..
V současné době je v Belgii v provozu přibližně 250 pivovarů, od malých až po vyložené kolosy, které vyrábějí až 1650 různých piv.
Vaření piva v Belgii se datuje nejméně do věku prvních křížových výprav do 12. století. Pivo s relativně nízkým obsahem alkoholu bylo upřednostňováno jako hygienická alternativa pitné vody. Belgické kláštery, které nyní vyrábějí pivo v Belgii, byly v průběhu 18. století obsazeny především mnichy, kteří uprchli z Francie ze strachu z důsledků francouzské revoluce. Podle povolení katolické církve, místní francouzská a vlámská opatství vařila a distribuovala pivo jako způsob získávání finančních prostředků pro provoz kláštera.
Belgičané si kvalitu svých piv velmi dobře uvědomují. Však také proto v Belgii funguje několik asociací, kde se sdružují nejlepší belgické značky. Jedna z nich je například asociace s názvem "Belgian Family Brewers". BFB je nezisková organizace, jejímiž členy jsou belgické nezávislé rodinné pivovary, které v Belgii vaří pivo nepřetržitě po dobu nejméně padesáti let. Pivovary označené logem BFB nabízejí spotřebiteli nejen záruku původu, ale také garanci, že piva jsou vyrobena tradičním způsobem (bez různých náhražek, na odpovídající technologii).
Belgičané prostě nabízejí bohatý výběr nedostižně rozmanitých sladově-chmelových moků, z nichž některé jsou tak zvláštní a nezvyklé, že je nebudete považovat ani za pivo ((Lambic, Gueuze). Pokud se do ochutnávání belgických piv někdy opravdu „zakousnete“, po krátké době jejich výjimečnou kvalitu a stylovou rozmanitost určitě rozpoznáte.
Základní belgické pivní styly
- Od silných belgických speciálů až po kyselé lambiky
Různě velké pivovary zde produkují světlá, polotmavá nebo tmavá piva, ležáky, svrchně kvašené „ejly“ (ALE), pšeničná či kvasnicová piva, piva ochucená ovocem, kořením a třeba i medem, piva kyselá, piva pocházející ze spontánního kvašení, nakyslá piva z Flander zrající v dubových sudech, červená piva, piva extrémně silná s vysokým obsahem alkoholu, klasická tmavá piva zrající v dubových sudech po bourbon whisky nebo koňaku, piva chmelově hořká, piva s bohatou kořeněnou příchutí, silně sladová piva nebo piva vyráběná v mnišských klášterech, z nichž nejslavnější a nejvyhlášenější jsou piva vyráběná trapistickými mnichy, vždy se jedná o piva naprosto špičkové kvality.
BELGIAN Blond ALE
Tato piva mají lehké krémové tělo s jiskrným citronovým nádechem. Obvykle vykazují chlebové a ovocné tóny, s osobitým kvasnicovým charakterem. Krásně se popíjejí!
BELGIAN Dubbel / Bruine
Piva stylu Dubbel jsou tmavší piva vařená okolo 6 % Abv, s příchutěmi sladu, praženého karamelu a kvasinkami, které dodávají výrazné ovocné tóny. Tato piva jsou často založena na pivu "Blonde Ale", avšak s použitím tmavších sladů, které zároveň přinášejí plnější a bohatší chuť.
Tripel/Triple: Piva stylu Tripel jsou silnější než styl Dubbel (obsah alkoholu se pohybuje kolem 8 % Abv). Jedná se o světlé pivo se silnou sladově-chmelovou základnou, vybavené typickou chmelově-bylinnou hořkostí, s pěkně říznými ovocnými tóny. Správný "Tripel" nejen že skvěle chutná, ale také hezky hřeje!
Quadrupel/Abt: Jedná se o pivo stylu Abbey nebo Trappist, které dosahuje ohromné síly, 10 % Abv a více není nic neobvyklého. Piva Quadrupel jsou většinou tmavší než Tripel, ale ne černá. Ta nejlepší jsou něco jako sherry nebo portské víno integrované do pivního světa, obdivujeme jejich krásu a pečlivě je usrkáváme ze širokých kalichů, které evokují starodávnou klášterní tradici.
Strong ALE/Grand Cru: Jsou silnější a výraznější než Pale ALE. Piva tohoto stylu mohou být jak světlá, tak tmavá. Do této kategorie spadá celá řada nejlepších piv na světě. Strong ALE se vyznačují velkou silou alkoholu, ale také plnou a robustní chutí. Podstata je tvořena fundamentálním sladovým základem, na němž je vyskládáno obrovské množství příchutí (chmel, ovoce, koření, kvasnice, karamel). Některé pivovary styl Strong ALE podtrhují svými názvy: Duvel (dábel), Delirium, Damnation (zatracení) nebo Lucifer.
BELGIAN Abbey ALE
Jedná se o tradiční klášterní pivo vařené podle starých klášterních receptů. Piva klášterního stylu se vaří nejen v pivovarech umístěných uvnitř kláštera, ale i mimo klášter. Zajímavou disciplínou současných belgických sládků je hledání zapomenutých klášterních receptů, podle nichž by se v současné době dalo uvařit zajímavé klášterní pivo.
BELGIAN IPA
Belgičtí sládci obvykle výrazně chmelová piva nevyráběli, nicméně celosvětová popularita stylu IPA je donutila experimentovat. Směs proslulých belgických druhů kvasinek s výraznou chmelovou chutí byla dokonalá trefa. Na rozdíl od amerických sládků, kteří se soustřeďují více na slad a chmel, sládci v Belgii se soustřeďují na kvasnice a koření. Belgická IPA je mohutné, mírně nasládlé pivo se silným chmelově-kvasnicovým akcentem.
BELGIAN Fruit Beer - pivo s příchutí ovoce
Jedná se o pivo, které tvoří mix většinou tmavého piva a ovoce nebo kvalitního ovocného likéru. Nejznámější, nejpopulárnější a na českém trhu také nejprodávanější je tmavé pivo s příchutí třešní Kasteel Rouge.
BARREL AGED ALE | SOUR: jsou svrchně kvašená piva vyrobená klasickým způsobem za pomoci klasických pivovarských kvasnic, která svoji kyselou chuť získávají nejméně dvouletým zráním v obrovských dubových sudech. Avšak tyto sudy jsou napadeny kolonií ušlechtilých bakterií, známých z principu výroby spontánně kvašeného piva. Kultivovaná nakyslá chuť podobná vínu je vyvažována nejen tóny starého dubového dřeva, ale občas také nasládlou příchutí ovoce (obvykle třešní nebo malin). - V případě, že pivovar pochází z oblasti okolo Flander, takové pivo nese označení "Flanders Red/Brown ALE".
FLANDERS Red/Brown ALE/Oud Bruin: Tato piva jsou postavená na kultivované kyselé chuti s výraznými tóny starého "nahnilého" dřeva". Piva obvykle mají říznou kyselost ozvláštněnou výraznými tóny červeného ovoce a starých až mnoho let používaných obrovských dubových sudů. Mezi nejznámější producenty stylu "Flanders Red/Brow ALE" patří pivovary Rodenbach nebo Verhaege (Duchesse de Bourgogne).
LAMBIC - spontánně kvašené pivo
Lambiky jsou jedny z nejtrvanlivějších a také nejzvláštnějších piv na světě. Lambik je obvykle vyroben ze sladového ječmene (70 %) a nesladové pšenice (30 %). Po zchlazení mladiny a přidání čerstvých hlávek chmele, které pivo ochraňují, je pivo ponecháno na čerstvém vzduchu v otevřených nádobách, kde podstupuje spontánní kvašení za pomoci divokých kvasinkových kmenů ("brettanomyces") a bakterií, které poletují v atmosféře. Jakmile kvasinky odvedou svoji práci, je transportováno do sudů nebo ocelových tanků do sklepa pivovaru. Po zasloužilém časovém odpočinku se pivo mísí (v této fázi se již nazývá Lambic), neustále ochutnává a poté lahvuje. Zapomeňte na sladové nebo chmelové příchutě a představte si trpké víno nebo kyselý jablečný mošt. Chuť je totiž obvykle kysele svíravá, dravá a třeba i dubová, někdy pak také s nepatrnou chmelovou přítomností.
GUEUZE je specifický styl spontánně kvašeného piva vycházející ze stylu Lambic. Mladý, avšak nejméně tři měsíce v sudech pobývající lambic se smíchá se starším, nejméně jeden rok starým lambikem. Tato směs mladého a staršího lambiku se nazývá Gueuze. Tento styl mívá obvykle výjimečně dlouhou trvanlivost!
LAMBIC/GUEUZE (s příchutí ovoce): Spontánně kvašená ovocná piva jsou vyráběna převážně z lambiku. Je to praxe, která vyvažuje kyselost piva sladkými ovocnými příchutěmi. Jejich názvy obvykle kopírují druh ovoce, které bylo použito na jejich výrobu. Nejčastější používané jsou: "Framboise" (malina), "Peche" (broskev), "Kriek" (třešeň) nebo "Cassis (černý rybíz), anebo třeba také "Faro" (hnědý třtinový cukr). ↑ zobrazit méně.. zobrazit více ↓