ORVAL Trappist Brouwerij
Opatství Notre-Dame d'Orval je cisterciácký trapistický klášter, založený benediktýnskými mnichy v jedenáctém století. Historie praví, že první mniši, kteří se usadili v Orvalu, přišli z jihu Itálie v roce 1070. Hrabě Arnould de Chiny, pán panství, jim poskytl pozemky k užívání. Mniši zahájili stavbu klášterních budov a kostela. Po několika letech ale z neznámého důvodu z místa odešli.
..
Na počátku 12. století přišlo na Orval sedm mnichů z italského opatsví Tre Fontaine, kteří okamžitě začali s úpravou budov na cisterciácké užívání. Nový kostel byl dokončen před rokem 1200. Jak je ale u mnichů obvyklé, také opatství Orval v průběhu staletí zažívalo bouřlivou historii, počínaje nespočetným množstvím požárů až po důsledky francouzské revoluce, které v roce 1793 vedly k uzavření kláštera francouzskou revoluční armádou.
V roce 1926 začal cisterciácký řád mnichů usilovat o obnovu opatství. Netrvalo dlouho a v roce 1931 mniši zprovoznili svůj dnes velice úspěšný pivovar. První zisky z prodeje byly použity na renovaci kláštera, další pak na jeho údržbu a sociální péči – tedy na charitu.
První mistr sládek pivovaru byl Němec pocházející z Bavorska, který spolu s belgickými sládky Honoré Van Zandem a Johnem Vanhuelem vytvářel unikátní styl piva Orval. Vanhuele ovlivněn dobou, kterou strávil v Británii, představil metody infuzního vaření a chmelení za studena, které belgické klášterní pivovary do té doby neznaly. Tyto metody spolu s původně anglickým způsobem chmelení za studena unikátním procesem kvašení, které probíhalo za pomoci jak klasických, tak divokých kvasinek, po němž následovala sekundární fermentace v lahvi, vytvořily jedinečně pivo, specifické hořkostí, které jako jedinečné a unikátní zůstalo dodnes.
V opatství Orval se vaří pouze jedno pivo. Cisterciáčtí mniši soustřeďují veškerou energii na zdokonalení svého piva. Orval Trappist ALE je unikátní v tom, že prochází třemi stupni kvašení. Prvním stupněm je standardní kvasící proces s ALE kvasinkami, poté se do várky přidají další kvasnice, a nakonec ve stádiu lahvování mniši přidají poslední dávku kvasnic a cukr, což v lahvi nastartuje třetí fermentaci. Výsledkem je pivo, které se neustále vyvíjí. Začíná jako čerstvé a více chmelové, ovšem po roce převezmou otěže kvasnice, což vytvoří další příchutě včetně tónů sušeného ovoce. Kvasnice jsou prostě hvězdnou atrakcí Orvalu!
Poptávka po pivu Orval výrazně převyšuje nabídku, kterou mniši nejsou schopni uspokojit. Už jen to, že dokážou uvařit pivo na vrcholu řemeslného pivovarnictví, které je stejně tak vzrušující pro jakoukoli generaci, dokazuje, jak výjimečný a individuální Orval je. Přesto, že pivovar používá nejmodernější zařízení, je nepravděpodobné, že by byl schopen rozšířit svoji současnou roční kapacitu.
LEGENDA spojená s etiketou – Pstruh s prstenem v tlamě?
Historie praví, že první mniši, kteří se usadili v Orvalu, přišli z jihu Itálie v roce 1070. Malá skupina mnichů se rozhodla vybudovat klášter uprostřed klidných lesů v Ardenách. Brzy po založení navštívila klášter hraběnka Matylda Toskánská, která zrovna držela smutek za svého zesnulého manžela.
Hraběnka hledala tiché místo k rozjímání a rozhodla se využít klidu ardenského lesa. Nakonec se ocitla na břehu jezera, v blízkosti kláštera Orval. Její rozjímání však bylo přerušeno, když jí sklouzl z prstu snubní prsten a spadl do vody. Padla na kolena a v zoufalství se modlila k Bohu o pomoc. A jako božským zásahem se z vody vynořil pstruh s prstenem v tlamičce. Hraběnka Matylda plakala radostí, vzala prsten a prohlásila toto místo za Val d'Or (Zlaté údolí)!
Od tohoto výrazu je také odvozen název Orval (Val d´Or/Orval). Říká se, že díky tomuto šťastnému skutku hraběnka odkázala mnichům nemalý finanční obnos, čímž pomohla rozšířit jejich klášter. Na oplátku její štědrosti mniši z Orvalu umístili do svého znaku rybku se zlatým prstýnkem v hubě.
↑ zobrazit méně
..
zobrazit více ↓
PRIMEUR CZECH s. r. o. | Volarská 381/12, 148 00 Praha 4 | Tel./fax: 244 910 416, 244 910 496 | E-mail: info@topvino.cz
Osobám mladším 18 let alkoholické nápoje neprodáváme
Kopírování jakéhokoli obsahu těchto webových stránek bez souhlasu majitele autorských práv není povoleno.