"Komunita pivních nadšenců sdružujících se na nejznámějším pivním serveru www.ratebeer.com považuje piva opatství Sint-Sixtus za jedny z nejlepších na světě".
"My nejsme sládci, my jsme mniši. Pivo vaříme jen proto, abychom si mohli dovolit být mnichy”, říká opat kláštera Saint Sixtus Abbey při vysvěcení svého nového pivo ..varu. Mniši v opatství Saint Sixtus Abbey mají poněkud odlišnou motivaci k vaření piva, než má mnoho dalších klášterních pivovarů. Vaření piva jim slouží pouze k získání finančních prostředků na provoz kláštera. A ačkoli mniši nemají zájem o rozšiřování, zvyšování produkce či obchodní úspěch daří se jim již několik let vařit pivo, které je mnohými považováno za nejlepší na světě.
Historie opatství Sint-Sixtus sahá až do roku 1831, kdy byl ve vesničce Westvleteren v západní části Belgie, konkrétně ve Flandrech, postaven malý trapistický klášter. O sedm let později zde začali vařit první pivo. Změna nastala po roce 1945, kdy se mniši z kláštera Saint-Sixtus rozhodli vaření piva zastavit. Jejich pivo ale ze světa nezmizelo. Odprodali totiž licenci i know-how místnímu podnikateli, který jejich pivo dál komercializoval pod značkou Saint Sixtus ve svém malém pivovaru St.-Bernard. Když v roce 1992 licence vypršela, mniši ze Saint-Sixtus se k vaření piva vrátili, tentokrát ale pod značkou Westvleteren. Malý St.-Bernard se později přejmenoval na St.-Bernardus (funguje do dnes).
Westvleteren je v dnes jeden z nejmenších trapistických pivovarů s roční produkcí ne vyšší než 5 500 hektolitrů piva. Mniši jsou limitováni kapacitou varny, ale především svojí známou nechutí komercializovat vyráběná piva. Proto dostat se k pivům Westvleteren není vůbec snadné, ale není to nemožné. Musíte si pro ně sami k mnichům dojet, kontaktovat je, domluvit si předem návštěvu a vyzvednutí piva. Jejich piva jsou ale tak unikátní, že ta trocha námahy a ponížení při jejich nákupu určitě za to stojí. ↑ zobrazit méně.. zobrazit více ↓