ANGLICKÉ PIVO
Pivo v Anglii se vaří stovky let. Historické záznamy praví, že v Anglii se pivo vařilo ještě před příchodem Římanů, tedy někdy již v 1. století našeho letopočtu, přičemž Římané ve vaření piva "pouze" pokračovali. A proč ne? V Anglii se sice díky chladnému klimatu nedaří chmelu, zato s obilninami je to jiné. Například anglický ječmenný slad má přímo vynikající kvalitu. Anglie je prostě země piva! A tak není divu,
.. že zdejší pivovary jsou rozsety po celé zemi.
Anglická piva jsou proslavená nejen svými svrchně kvašenými pivy, ale také různorodostí stylů. V mnoha případech jsou to styly, které jsou napodobovány po celém světě. Mezi nejznámější v Anglii zrozené styly patří "Golden ALE", "Brown ALE", hořké "Bitter", "ESB" (Extra Special Bitter) nebo "IPA" (Indian Pale ALE). A dále pak třeba "Porter/Black ALE", což v minulosti bylo lehké a dobře pitelné tmavé pivo vařené pro dělníky pracující v anglických docích, anebo o dost těžší "Imperial Russian Stout". Tento styl vznikl na přání ruského carského dvora, který po anglických pivovarech zásobujících carský dvůr žádal extra silné tmavé pivo (a také ho dostal).
Základní anglické pivní styly
Nejpopulárnější je IPA (Indian Pale Ale).
IPA je silně chmelený styl svrchně kvašených piv, který vznikl v době, kdy mezi anglické kolonie patřila také Indie. Historie praví, že britští vojáci sloužící v Indii se dožadovali svého oblíbeného anglického piva, ovšem neměli nic, neboť pivo se cestou přes oceán pokaždé zkazilo. Britští sládci tedy museli vymyslet, jak vyrobit pivo, které by náročnou cestu přes oceán "přežilo". Nejprve zvýšili objem alkoholu. To ale nestačilo, a tak zvýšili obsah chmele. Vzniklo silné hořké pivo, které díky konzervačním schopnostem chmele a vyššímu obsahu alkoholu dlouhou plavbu po moři vydrželo.
- Styl IPA má v současné době několik zajímavých amerických variací, z nichž nejznámější je "West Coast IPA" (západní pobřeží USA), nebo nově na trh se deroucí IPA, hojně vařená hlavně na východním pobřeží USA, tzv. "New England IPA".
Britská IPA vs. americká IPA
Jelikož britské pivovary nyní vyrábějí pivo IPA v americkém stylu a americké pivovary vaří pivo IPA v britském stylu, může být náročné se orientovat v tom, co to vlastně je typické anglické IPA. Obecně řečeno (ačkoli mnozí možná budou nesouhlasit), britská piva IPA jsou spíše více zemitá a řízná, s peprnou hořkostí, zatímco americká piva IPA obvykle mají karamelově sladké tělo, které je nabité chutí citrusových plodů a chmelově pryskyřičnou, borovicovou hořkostí. Ať je to, jak je to, IPA je tradiční anglické pivo, které si podmanilo svět, bylo zapomenuto, bylo znovu objeveno, několikrát změněno Američany, vyvezeno zpátky do Velké Británie, znovu změněno a posláno zpět do Ameriky. IPA je krásným příkladem jakési pivní kulturní výměny a sdílení nezávislých pivních myšlenek.
GOLDEN ALE/SUMMER ALE
Jedná se o světle zlaté, intenzivně osvěžující pivo, které se stalo přímým konkurentem dovozových ležáků. Toto maximálně svěží "letní" pivo má obvykle nižší obsah alkoholu a výrazný nádech chmele. Čerstvé a pikantní, parádní hasič letní žízně!
ENGLISH PALE ALE je výrazné a silné pivo. Mezi světovými konzumenty piva je považováno za "bitter" v lahvi. Sladký karamelový nádech se vkusně propojuje s bylinnou vůní chmele. První doušek může mít výraznou příchuť sladu, kterou v dochuti doplňuje masivní chmelová hořkost obohacená o umírněné ovocné tóny (lesní plody). Pěna nic moc, ovšem chuť je skvělá!
ENGLISH BITTER/ESB (Extra Strong/Special Bitter)
Již podle názvu je zřejmé, že Extra Strong Bitter bude vždy hvězdou večera, zatímco "pouze" Bitter bude tím ošklivým káčátkem. English Bitter (obvykle nazývaný také jako "ordinary bitter") ale není špatné také občas vyzkoušet. Pravda je, že Extra Strong Bitter má v sobě víc chmele, o něco více sladu a o něco vyšší obsah alkoholu, a ačkoli je téměř vším naládovaný víc než obyčejný bitter, jedná se o hladké, dobře pitelné pivo. Zvýšené množství surových ingrediencí mu dodává vysokou komplexnost.
DARK MILD
Tmavé, lehké, avšak trochu nenápadné typicky anglické, nízkostupňové pivo. Chmel je jemnější, převládá chuť sladu s praženým čokoládovým nádechem. Díky nižšímu obsahu alkoholu ideální nejen k celovečerní konzumaci, ale skvělé také k jídlu.
ENGLISH BROWN ALE
Jedná se o sladší variantu typického anglického Mild ALE. Pivo má hnědou barvu, v chuti je cítit více sladu než chmele, lehce ovoce a trochu ořechy. Alkohol se pohybuje mezi 4 až 6 procenty. Toto pivo je přímo ideální volba pro "nerozhodnuté" pijany. Vypadá jako "řezané", chutná jako řezané a vynikající je převážně k jídlu (hovězí steak, guláš, kvalitní uzeniny).
ENGLISH STRONG OLD ALE
Tento styl je v mnoha ohledech podobný anglickému Barley Wine. Anglický Strong ALE má ale tmavší barvu a silnější sladový charakter. Chmel je sice mírný, zato jeho zemitá hořkost je víc přítomná. V pivech tohoto stylu jsou v určitých případech cítit i zajímavé příchutě – rozinky, švestky, vanilka, karamel, dřevo nebo koření.
PORTER/BLACK ALE
je tmavé pivo bohaté chuti, které se vařilo hlavně pro přístavní dělníky v anglických lodních docích. Dříve se mu říkalo "docklands beer". Vzniklo na počátku 18. století v Anglii a jeho styl se od svého vzniku neustále měnil. Původní Porter byl řez mladých a starých piv.
- Porter je méně výrazný než Stout, ovšem existují příklady, které tuto hranici posouvají. Pivo chutná nasládle po praženém sladu, v mnoha dalších případech pak nabízí také příchuť karamelu, čokolády, karamelek a kávy, případně lékořice, to vše s bohatým sladovým jádrem a/nebo s jemnou ovocnou přítomností. Vzhledem k rozumnému obsahu alkoholu se tento styl perfektně hodí k pečenému hovězímu masu nebo kachně.
BALTIC PORTER
Baltic Porter je odolný cestovatel. Původně se tento styl vařil v Anglii, a aby lépe snášel cestu do baltských zemí, byl uvařen do silnější a odolnější podoby. Postupem času jej ale jeho příjemci mírně přetvořili. Baltic Porter má intenzivní sladový charakter, je zde trochu kouře, výrazná kávově-čokoládová přítomnost obohacená o tóny ovoce a koření (pepř, lékořice) a spíše vyšší obsah alkoholu. I když se v základu vaří jako ležák (je zde cítit více chmelové hořkosti), existuje také hrstka svrchně kvašených protikladů.
STOUT
Tento styl vznikl z porterů vařených v Anglii. Když už se styl Porter "okoukal", bylo potřeba vymyslet něco bohatšího, silnějšího a plnějšího. Na scénu přichází Stout, který na nějaký čas vytlačil Porter z trhu. Dnes už je Porter zase zpět a oba styly spolu úspěšně koexistují.
OATMEAL STOUT (s přídavkem ovesných vloček)
Sweet/Milk/Cream Stout (tento pivní styl je vytvořen přidáním mléčné laktózy. Pivní kvasinky při fermentaci nejsou schopny tento mléčný cukr zpracovat, takže v pivu zůstává. Výsledkem je sladší a tělnatější chuť).
IMPERIAL RUSSIAN STOUT
Další ohromující klasika původem z Anglie. V 18. století ruští carové tohle pivo milovali. „Imperiální ruský stout“ vznikl pro carský dvůr Kateřiny Veliké. Carský dvůr po svých britských dodavatelích požadoval stále silnější a mohutnější varianty. Vznikl silný a bohatý Stout vyznačující se výraznou kávově-čokoládovou hořkostí s jemnou ovocností a nepatrnou přítomností chmele, vždy ovšem nabitý mocnou ABV silou (10 % i více), mimořádně vhodné pro zrání v dubových sudech po whisky nebo portském.
STOUT NITRO
Pokud někdy narazíte na pivo stylu Stout nebo Porter s označením Nitro, jedná se o pivo plněné pod dusíkem (Nitrogen=dusík). Pivo takto plněné a ošetřené má nejen jemnější chuť, ale i delší trvanlivost. Tento způsob ošetření se používá hlavně u piv s nižším obsahem alkoholu. Nitrogen chuť pochopitelně nijak neovlivňuje.
BARLEY WINE
Anglické Barley Wine je impozantní a sladové. Připravte se na obří sílu alkoholu, výjimkou není ani 10 až 12 % ABV. Anglické Barley Wine je rozmanité pivo s širokou škálou různých příchutí, počínaje lesními plody, karamelkami, jablky a kořením až po dubové dřevo. Anglická "ječná vína" zvýrazňují dokonalé chuťové protiklady, avšak vždy se bude jednat o spíše nasládlá, ale mimořádně hluboká piva.
BARREL AGED ALE
BAA je britská královská disciplína praktikovaná převážně ve Skotsku. Obvykle se jedná o svrchně kvašená piva stylu Black ALE, která zrají v dubových sudech po skotské single malt whisky. Tato piva jsou napěchovaná všemi možnými tmavými příchutěmi – pražený slad, káva, čokoláda, červené a černé ovoce a občas také portské fortifikované víno. BBA se vyznačují mimořádnou trvanlivostí.
- Důležité je také zmínit, že britská piva jsou ve srovnání se světem podstatně odlišná. Klíčovou kategorií britských piv je "bitter", a ačkoli slovo bitter může naznačovat silnou chmelovou chuť, ve skutečnosti chmelová hořkost bitteru není ani zdaleka tak výrazná, jako třeba hořkost amerických Pale ALE. Anglická piva jsou také spíše subtilní, což je znát hlavně u stylu IPA, mají většinou méně sladu, hodně ovocnosti a pořádnou nálož řízného chmele (výjimky samozřejmě existují).
↑ zobrazit méně
..
zobrazit více ↓
PRIMEUR CZECH s. r. o. | Volarská 381/12, 148 00 Praha 4 | Tel./fax: 244 910 416, 244 910 496 | E-mail: info@topvino.cz
Osobám mladším 18 let alkoholické nápoje neprodáváme
Kopírování jakéhokoli obsahu těchto webových stránek bez souhlasu majitele autorských práv není povoleno.