- PORTER je tmavé pivo bohaté chuti, které se vařilo hlavně pro přístavní dělníky v anglických lodních docích. Dříve se mu říkalo "docklands beer". Vzniklo na počátku 18. století v Anglii a jeho styl se od svého vzniku neustále měnil. Původní Porter byl řez mladých a starých piv.
Porter je méně výrazný než Stout, ovšem existují příklady, které tuto hranici posouvají. Pivo chutná nasládle po praženém sladu, obvykle ale vykazuje spoustu dodatečných příchutí. Porter v mnoha případech nabízí lahodnou směs karamelu, čokolády, karamelek a kávy, případně lékořice, to vše s bohatým sladovým jádrem, navíc s jemnou ovocnou přítomností. Vzhledem k rozumnému obsahu alkoholu se tento styl perfektně hodí ke grilovaným hovězím steakům nebo pečenému hovězímu masu.
- American Porter - mnohý americký Porter posouvá hranice do všech různých směrů. Američtí sládci pojali tento styl jako do černa zbarvenou mozaiku, složenou z různých přísad. V americkém Porteru je jako obvykle všeho tak trochu víc. Od hořkého chmele, přes sladkou vanilku až po kouř z ohně, všechno zde krásně ladí. Přidáme-li pražené, karamelové, kávové a čokoládové tóny, obohacené šokujícím chmelovým buketem, máme zde fascinující pivo, plné, silné a maximálně komplexní. Zrání v dubových sudech je pro tento styl stále běžnější.
- Baltic Porter je spodně kvašená varianta stylu Porter. Baltic Porter má obvykle intenzivní sladový charakter, je zde trochu kouře, výrazná kávově-čokoládová přítomnost obohacená o tóny ovoce a koření (pepř, lékořice) a mírný nebo mírně vyšší obsah alkoholu. I když se jedná o typický ležák (je zde cítit více chmelové hořkosti), v současné době již také existuje celá řada svrchně kvašených příkladů.
- Smoked Porter - podstatou chuti tohoto piva je slad nakuřovaný nad rašelinou. Ideální potom je, když sladká kouřová chuť nepřehlušuje ostatní chutě a dokonale zapadá do svého stylu.
- Coffee Porter (s přídavkem podílu kávy)
- Chocolate Porter (s přídavkem podílu kakaových bobů)Další produkty stylu Porter