AKTUALITY
67 - NEWSLETTER Z TOPVINO.CZ

67 - NEWSLETTER Z TOPVINO.CZ

19. 12. 2021

"PORTSKÁ VÍNA slavných výrobců!"

Více...

Château CITRAN 2004

Château CITRAN 2004

22. 12. 2021

"Fantastické víno klasifikace "Cru Bourgeois" včetně nutného nádobíčka!"

Více...

» více aktualit

VIDEO

Jak se vyrábí portské.Kasteel Anniversary Label» další videa

Aktuality / komentáře

Saint-Emilion Grand Cru

Château CANTENAC 20. 9. 2021

Château Cantenac bylo založeno v roce 1870, avšak původ vinařství sahá až do časů starého Říma. Jedná se o jedno z prvních vinařství, na které narazíte na cestě z Libourne do St.-Emilionu, na místě zvaném Cantenac (význam názvu Cantenac znamená něco jako čarovný, okouzlující). Skutečně krásný terroir pro zajímavé „Saint-Emilion Grand Cru“!

Château Cantenac se nachází přibližně 3,5 km západním směrem od centra městečka St.-Emilion (kousek od Ch. Pindefleurs a Ch. Fonplegade). Slunečný terroir se vyznačuje brzkým dozráváním, což zajišťuje zachování dobré kvality hroznů při různých povětrnostních podmínkách. Půda složená z písčitého štěrku na modrém jílu dodává vínům převážně složeným z odrůd Merlot a Cabernet Franc nejen dostatečnou sílu, ale i eleganci. V některých ročnících se zde objeví i mírný aromatický a chuťový akcent odrůdy Cabernet Sauvignon.

Novodobá historie Ch. Cantenac se datuje od roku 1937, kdy jej zakoupil Albert Brunot. Jeho rodina provozuje vinařství již ve čtvrté generaci. Od roku 1997 do 2020 byla vlastníkem a hlavním manažerem vinařství jeho dcera Madame Nicole Roskam-Brunot, která nyní předala vedení další generaci (svým dvěma synům). Přesto ale na chateau zůstává nadále aktivní. Nicole Roskam-Brunot a její synové tak udržují rodinnou tradici a dědičnou vášeň pro víno.

Manažerem a hlavním sklepmistrem je Frans Roskam, který společně se svojí americkou manželkou Liz též participují na vlastní výrobě vína (vlastní Ch. La Lauzette Declercq/Haut-Médoc). Druhý syn Johan a jeho manželka Adrienne-Jennifer Roskam/Cheung (Američanka s asijskými kořeny) mají na starosti prodej a marketing).

V letech 2006 až 2014 byl hlavním konzultantem Jacques Boissenot. Od roku 2014 pak v jeho práci pokračuje jeho syn, dnes již podobně slavný Eric Boissenot (jako hlavní konzultant působí na celé řadě špičkových „Grand Cru Classé“). * Od sklizně roku 2019 má chateau akreditaci HVE (High Enviromental Value).
https://www.topvino.cz/vino/bordeaux-vino/saint-emilion/cantenac/ze4-no1709.html

Ch. LA LAUZETTE Declercq
https://www.topvino.cz/vino/bordeaux-vino/medoc-cru-bourgeois/la-lauzette-declercq/ze4-no1317.html

Facebook profil Topvíno